Alçıpan Asma Tavan

Alçıpan asma tavan ilk olarak büyük mekanlarda uygulanmaya başlanmasının ardından kullanım alanı giderek genişlemiş ve evlerdede uygulanmaya başlanmıştır. Alçıpan asma tavanyapının tavanının hoş güzükmesi için yapılan bir alçı tavan uygulamasıdır. Asma tavan sayesinde yapılarda bulunan ve çirkin gözüken elektrik tesisatı kablolar yangın tesisatı gibi görüntü kirliliği yaratan her şeyi gizlemeniz mümkündür. İlk olarak tavana çelik barlar monte ediltikten sonra tavan alçı panellerle kaplandıktan sonra ek yerleri kapatılmaktadır.

3 çeşit alçı levha vardır. Bunları renklerine göre ayıracak olursak; beyaz, kırmızı ve yeşil. Genellikle beyaz renkli alçı levha kullanılır ekstra bir özelliği yoktur. Kırmızı renkli alçı levha yangına karşı dayanıklıdır. Yeşil renkli alçı levha ise suya ve neme karşı dayanıklılığı ile bilinir. Profil kargas sisteminde ise iki çeşit vardır. Bunlar kutu profille kaynaklı yapılan ve uc diye adlandırılan galvaniz profille yapılır. Uc profille nasıl yapılacağını inceleyelim. Alçıpan boyutları 120 cm x 250 cm’dir. Alçıpan tavana monte edilmeden önce monte edilecek yere göre maket bıçağı veya testere yardımı ile ayarlanır. Yerine kaldırılıp denendiğinde tam olmadıysa indirilip düzeltmeler yapılır yerine olacak şekilde ayarlanır. Ayarlandıktan sonra yerine kaldırılır ve borazan uçlu vidalar matkap yardımı ile kargasa monte edilir. Her 30 cm’de bir vida atılır. Ek yerlerinden sıva yapıldıktan sonra çatlama oluşmaması için şaşırtma yapılır. Ayrıca ek yerlerinde alçıpanın pahlı kısımları birbirine gelecek şekilde ayarlanmalıdır. Alçıpan asma tavan saten alçı yapılmak üzere hazırdır.

 

• Her türlü iç mekan tavan uygulamalannda kullanılır.
• Tesisatlan gizleyerek dekoratif alanlar yaratır. Aynca tesisata müdahale açısından uygun ve kolay sistemlerdir.
• Hafif olmasından dolayı binanın taşıyıcı sistemine etkisi çok azdır. Binanın hareketlerine uygun sistemlerdir. Bu nedenle depreme dayanıklı binalar için idealdir.

Test

Form Gönderimi

Tamam

Web Tasarım Teknobay