Alçıpan Giydirme Duvar

Alçı levha ile giydirme duvar yapma kuralları, öncelikle giydirme duvar yapacağımız yerin özelliklerini bilmekle başlar. Uygulama yapacağımız yer kuru mu nemli mi, su alma ihtimali var mı veya yakınında bir ocak veya soba kalorifer kazanı gibi dış etkenlerin olup olmadığını bilmemiz gerekir. Buna göre alçı levha seçimi yapmamız gerekir. Piyasada 4 çeşit alçı levha bulunmaktadır. Bunlar,


Standart alçıpan:

Nefes alan bir malzeme olduğundan nemi dengeleyerek sağlıklı bir ortam oluşturur. Yalıtım malzemeleriyle kullanıldığında ses ve ısı yalıtımında etkili bir artış sağlar.


Suya dayanımlı alçıpan:

Standart alçı levhanın özelliklerini taşır. DIN (Almanya inşaat standardı) 18180’e göre Suya dayanımı fazladır. Ağırlığının %10’u kadar su emme özelliğine sahiptir.


Yangına dayanımlı alçıpan:

Standart alçı levhanın özelliklerini taşır. Yangına karşı dayanımı fazladır. TS 1263 de belirlenen standartlara göre B1 sınıf zor alevlenici bir yapı malzemesidir. Direk aleve maruz kaldığında DIN 18180’e göre 20 dakikadan fazla dayanma süresi vardır.
Yangına ve suya dayanımlı alçıpan: Suya dayanımlı ve yangına dayanımlı alçı levhaların özelliklerini bir arada içerir.


Desenli alçıpan resim

Alçı levha seçimini yaptıktan sonra uygulama yapacağımız yerin ana şemasını çizmemiz gerekir. Bu bize, montaj esnasında kılavuzluk yapacak olan bir çizimdir. Bu çizimle malzeme sarfiyatını en aza indirebiliriz. Alçı levha ile giydirme duvar yapmada kullanılacak olan yardımcı malzemeleri bilmemiz gerekir. Yapılacak olan giydirme duvarda ne kadar yardımcı malzeme kullanacağımızı hesaplamamız gerekir. Yardımcı malzemeler yapılacak olan giydirme duvarın özelliğine göre değişir. Duvara metal iskelet mi yapılacak yoksa alçı yapıştırma mı yapılacak ona göre yardımcı malzemeleri seçeriz.

Test

Form Gönderimi

Tamam

Web Tasarım Teknobay