Boya Uygulamaları

Boya yapmadan önce zemin nasıl olmalıdır?
Boya yapmadan önce zeminin iyice temizlenmesi gerekmektedir.Bu temizlik işini yaparken kabaran yerlerin kazınarak alçı ile yoklama yapılması ve iyice zımparalanması gerekir.Zemin pürüzsüz hale gelinceye kadar yoklama işine devam edilir. Boyaya geçmeden önce de alçı yoklamaların üzerine poliizolan türü kaplama uygulanıp astar boya yapılmalı. Daha sonrada tekrar son yoklamalar yapılarak son kat boyaya geçilmelidir.

Rutubet alan duvarlara boya öncesi ne yapmalı?
Rutubet alan duvarlar iyice kazınarak yüzey temizlenmeli sıva takviyesi yapılmalı ve rutubet önleyici, su tutucu malzemeler yüzeye uygulanarak normal boya işlemlerine geçilmelidir.
Hangi boya tipini tercih etmeli? (Plastik boya mı, saten boya mı, silikonlu boya mı?)
Her boyanın kendine özgün özellikleri ve maliyeti vardır. Plastik boya her türlü yüzeylere uygulanır ve maliyeti düşüktür.Silinme özelliği yoktur. Silikonlu ve saten boyalar pürüzsüz yüzeylere uygulanır.Bu yüzeyler genelde alçı sıva ile elde edilir. Bu tip boyaya karar verildiğinde alçı sıva yapılmasını göze almak gerekir.Maliyetleri plastik boyaya göre yüksektir. Silikonlu boyaların silinebilme özelliği vardır. Uzun ömürlüdür.

Ucuz boya ile pahalı boya arasında gerçekten fark var mıdır?
Elbette vardır. Piyasa malı dediğimiz Ucuz boyalar ucuzluğu yanı sıra Örtücü özelliği az boyalardır. Örneğin normal olarak iki kat boya uygulanacak yüzeylere ucuz boya ile üç veya dört kat boya uygulanır ki bunun maliyeti pahalı dediğimiz boyaları geçer. Sonuç olarak bu daha pahalı boya olur. Uygulayıcı olarak tavsiyemiz markadan şaşmamaktır. Pahalı görünse de aslında piyasa malı dediğimiz boyaların yanında ucuz kalır.

Boya seçiminde nelere dikkat etmelidir?
Her şeyden önce marka önemlidir. Boya seçerken kalitesine, örtücü özelliğine ,dayanıklılık süresine kullanım rahatlığına dikkat etmelidir.

Renk seçimi yapılırken nelere dikkat etmelidir?
Renk seçimi genellikle zevk meselesidir. Renklerle ilgili çeşitli araştırmalar vardır. Bu araştırmaların bazısı renklerin psikolojik etkilerini, bazısı kişilerin ruh halini yansıtmaktadır. Bunları inceleyerek bir tercih yapabilirsiniz elbette.Ancak biz, aydınlık sağlayan yumuşak renklerin uygulanmasını tavsiye edebiliriz. Yumuşak renkler dinlendirici renklerdir.

İyi bir boya ustasının ne gibi özellikleri olmalıdır?
Her şeyden önce ciddi işine önem veren ve müşterisinin ne istediğini kavrayabilme özelliği olan birisi olmalıdır. İşini iyi bilen, iyi yapan, temizliğe önem veren ve arkasından iyi konuşulan bir usta her zaman aranılan ustadır.

Test

Form Gönderimi

Tamam

Web Tasarım Teknobay